נגן וידאו

לוקחים אחריות

עו"ד ציון אמיר

חברות וחברים יקרים, 

אני מתמודד לראשות הלשכה בראש ובראשונה כדי לחולל בה מהפכה נורמטיבית, ולשקם את כבוד המקצוע שלנו ואת מעמדו; אולם על מנת להגשים חזון, ולהבטיח שלא יהפוך למילים גבוהות שפורחות מעלה מעלה ומתפוגגות, אנו חייבים להציב אותו על יסודות מוצקים של תוכנית עבודה מפורטת. אינני שוכח זאת לרגע. 

אני רוצה להציג בפניכם את תוכנית העבודה שלי ללשכה, לשמוע את ההערות ואת ההארות שלכם, ולהבטיח שאנו יודעים בדיוק לאן מועדות פנינו כאשר אנו יוצאים לדרך חדשה במסע שלנו לשיקום לשכת עורכי הדין. מעבר לכך, עבורי בחירה במועמד לתפקיד ציבורי היא חוזה מחייב שנכרת בינו לבין הבוחר, ולכן אני רוצה לחלוק אתכם את עיקרי החוזה שאני מציע לכם. 

קריאה מהנה ותודה מקרב לב על שבחרתם להקדיש מזמנכם לבחינת הנושאים החשובים שעל הפרק.

בידידות,
ציון

יחד נחזיר את הכבוד ללשכה

הצטרפו אלי!

עיקרי תכנית העבודה ללשכת עורכי הדין

חברות וחברים יקרים, 

אני מתמודד לראשות הלשכה בראש ובראשונה כדי לחולל בה מהפכה נורמטיבית, ולשקם את כבוד המקצוע שלנו ואת מעמדו; אולם על מנת להגשים חזון, ולהבטיח שלא יהפוך למילים גבוהות שפורחות מעלה מעלה ומתפוגגות, אנו חייבים להציב אותו על יסודות מוצקים של תוכנית עבודה מפורטת. אינני שוכח זאת לרגע.

אני רוצה להציג בפניכם את תוכנית העבודה שלי ללשכה, לשמוע את ההערות ואת ההארות שלכם, ולהבטיח שאנו יודעים בדיוק לאן מועדות פנינו כאשר אנו יוצאים לדרך חדשה במסע שלנו לשיקום לשכת עורכי הדין. מעבר לכך, עבורי בחירה במועמד לתפקיד ציבורי היא חוזה מחייב שנכרת בינו לבין הבוחר, ולכן אני רוצה לחלוק אתכם את עיקרי החוזה שאני מציע לכם.

קריאה מהנה ותודה מקרב לב על שבחרתם להקדיש מזמנכם לבחינת הנושאים החשובים שעל הפרק.

בידידות,
ציון

01.

צמצום מנגנון הלשכה:

אין זה סוד שלשכת עורכי הדין סובלת מהסתאבות קשה, שבאה לידי ביטוי גם במנגנון מנופח ולא יעיל. אני מתחייב להקטין באופן דרמטי את מנגנון הלשכה, ולהחזיר את המיקוד שלו לפעילות שמסייעת לרוב המוחלט שמתפרנס מעריכת דין, ולא למיעוט המבוטל שמתפרנס מהלשכה.

02.

הפניית תקציבים להעצמת עורכי הדין:

אני מתכוון לכהן כראש לשכת עורכי הדין – לא כמנהל חברת הפקות. לכן אני מתחייב לנתב מיליוני שקלים שמבוזבזים כיום בפזרנות על פעילויות בידור, לטובת יצירת מעטפת הדוקה של ליווי וסיוע מקצועי לעורכי הדין. כולנו אוהבים לבלות ונמשיך לעשות זאת באופן תדיר, אך לא בראוותנות ולא על חשבון הצרכים המקצועיים של עורכי הדין.

03.

סיוע לעורכי דין בתחילת דרכם:

בכסף שייחסך כתוצאה מצמצום המנגנון ושינוי סדרי העדיפויות אני מתכוון להשתמש כדי לצמצם את דמי החבר – ולבטלם כליל לעורכי הדין הצעירים. בנוסף אני מתחייב לייצר מסלולים שינתבו תיקים ושירותים משפטיים לעורכי דין בתחילת דרכם, ולכונן מערך חונכות צמודה, פרו-בונו, של עורכי דין ותיקים לחברים החדשים למקצוע.

04.

גישה חופשית למאגרי מידע ופסקי דין:

גישה מקיפה למאגרי מידע איננה בגדר מותרות עבור עורך הדין – זהו צורך בסיסי וחיוני להבטחת ייצוג מיטבי של לקוחותינו. אני מתחייב לאפשר לכל עורכי הדין ליהנות מגישה מלאה ללא תשלום לאתר מקיף של מאגר משפטי ופסקי דין. בנוסף, כל עורכי הדין יקבלו גישה חופשית וחינמית למאגר טפסים מקיף כדוגמת "אסקי" של החברה הכלכלית.  

05.

השתלמויות עומק במגוון נושאים ובעלות מינימלית:

המקצוע שלנו מתאפיין בדינמיות מתמדת ובעומק כמעט אינסופי. גם אחרי שנים רבות כעורך דין, אני עדיין לומד דברים חדשים כל הזמן. מבחינתי הקניית ידע היא ערך נעלה, ולכן הלשכה בראשותי תציב מטרה זו בצמרת סדרי העדיפויות.

באמצעות החברה הכלכלית נציע לחברות ולחברי הלשכה השתלמויות עומק איכותיות במגוון נושאים ותחומים, שיועברו על ידי טובי עורכי הדין והמשפטנים בישראל. ההשתלמויות הללו יהיו ברמה של מוצר "פרימיום", אך יונגשו לכולם במחיר מינימלי. זאת מאחר שאינני רואה בהעלאת הרמה המקצועית שלנו כעורכי דין הזדמנות כלכלית, אלא חובה יסודית של הלשכה.

06.

החלת שכר טרחה מינימלי מחייב:

התחרות הפראית בשוק דוחקת עורכי דין רבים להסכים לטפל בתיקים תמורת שכר מבזה, בזמן שהלשכה עומדת מנגד ואינה עושה דבר. אני מתחייב לשים לכך סוף ולהפוך את שכר הטרחה המומלץ בתקנות לשכר טרחה מחייב, שיכבד את עורכי הדין, יחלץ אותם מהכורח להעמיס על עצמם כמות לא סבירה של תיקים, וישמור על איכות הייצוג המשפטי.

07.

העלאת דמי השירות הנוטריוני:

עבודת הנוטריון איננה חלטורה, וכיו"ר לשכת עורכי הדין אוודא שהשלכה תפסיק להתייחס אליה ככזו. אני מתחייב לפעול להעלאת דמי השירות הנוטריוני הקבועים בתקנות, כדי לשים סוף למצב הנוכחי שדוחק את הנוטריונים לעבוד בשיטת הסרט הנע.

08.

ביטול תקנות סד"א החדשות:

משרד המשפטים ניצל את העובדה שהלשכה נרדמה בשמירה כדי ליזום שינוי דרסטי בתקנות סד"א מעל ראשם של עורכי הדין. התקנות הללו מנותקות מהמציאות, כופות סד זמנים בלתי אפשרי על עורכי הדין, ועל ידי כך דוחקות אותם בלית ברירה אל סיפה של רשלנות מקצועית וגורמות נזק כבד לאיכות הייצוג המשפטי ולציבור הלקוחות.

אינני מתכוון להסתפק בדחייה ביישום התקנות – אני מתכוון לבטל את השינויים ולהביא ליישום הגון של התקנות הקיימות, שהן תוצאה של עשרות שנות פסיקה עניפה וניסיון מעשי. לא ייתכן שבנושא כה מהותי משרד המשפטים יפעל על דעת עצמו, ללא שיתוף ציבור עורכי הדין. במשמרת שלי לא יהיו דברים כאלה.

09.

ביטול חובת הכרת הלקוח:

הפרקטיקה המכונה "חובת הכרת הלקוח" היא דוגמה קלאסית לגלגול אחריות של המערכת אל עורכי הדין. מי שמצפה מעורך דין להיות קודם כל חוקר פרטי שמפשפש בעברם של לקוחותיו, אינו מחפש את חקר האמת – הוא מחפש שעיר לעזאזל.

אני מתכוון לגייס את הלשכה ולפעול בכל הכוח לביטול חובת הכרת הלקוח. היכן שרשויות האכיפה כשלו במשימתן, לא ייתכן שעורכי הדין יהיו אלה שישלמו את המחיר.

10.

מאבק אפקטיבי והוגן בהצפת המקצוע:

אני מתנגד לפתרון העקום של ויסות מספר עורכי הדין באמצעות עריכת בחינות לא הוגנות. כיו"ר הלשכה אפעל להעלאה דרמטית של רף הקבלה ללימודי משפטים: כך נעלה את יוקרתם של הלימודים, ונווסת את מספר עורכי הדין מבלי לגרום עוול לאלפי צעירות וצעירים שמקדישים ממיטב זמנם וכספם רק כדי לגלות שנכשלו בבחינות ההסמכה.

אני מאמין כי השכלה היא זכות שחייבת להיות נגישה לכולם, אך רק המובחרות והמובחרים יכולים לשאת באחריות הכבדה של הייצוג המשפטי. לכן, במסגרת המהפכה האקדמית שנחולל בלימודי המשפטים, נבחן יצירת שני מסלולים נפרדים לתואר ראשון: לאלה שמיועדים לגשת לבחינות ההסמכה ולהפוך לעורכי דין, ולמי שמעוניין רק ברכישת השכלה משפטית. חלופה נוספת שאני מתכוון לבחון היא להחיל דרישת סף של תואר שני לשם הסמכה כעורך דין, בדומה לדרישות ההסמכה של פסיכולוגים.

11.

שיקום מעמד מקצוע עריכת הדין וכבודו:

בעבר הלא רחוק עריכת דין ניצבה בצמרת רשימת המקצועות היוקרתיים. להיות עורך דין היה כבוד לא פחות גדול מלהיות רופא – ובצדק, שכן אנו עוסקים בדיני נפשות. בשנים האחרונות איבדנו את גאוות היחידה שלנו – ואני מתכוון להחזיר אותה. אני מתחייב להביא רוח חדשה ללשכה ולטהר ממנה את החוליים שאחזו בה, ואשר דרדרו את יוקרת המקצוע שלנו לשפל. אני מתחייב להחזיר את הכבוד לעורכי הדין!

12.

מאבק תקיף במסיגי גבול המקצוע:

התופעה החמורה של הסגת גבול המקצוע פוגעת לא רק בעורכי הדין, אלא בראש ובראשונה באלפי לקוחות תמימים שנופלים קורבן לשרלטנים ולחובבנים. כשם שאדם שמבצע טיפול רפואי ללא הסמכה מתאימה, או מסיע אנשים ללא רישיון נהיגה, מטופל על ידי רשויות החוק במלוא החומרה – כך חייב להיות גם לגבי מי שמציע שירותים משפטיים ללא הסמכה כעורך דין.

אני מתכוון ליזום שינוי חקיקה שיבטיח את יצירתה של הרתעה אמיתית בפני מסיגי גבול המקצוע, ויצמצם למינימום את התופעה הפסולה והמסוכנת הזו. ייצוג משפטי הוא עסק למקצוענים בלבד. העיקרון הזה צריך להיות מובן מאליו, אך יש מי שמתעקש לא להבינו – החוק יבהיר לו זאת ללא הנחות.

13.

טיפול מיידי בתלונות עורכי דין על שופטים:

השופטים משרתים את החוק – הם אינם קובעים אותו ואף אינם מגלמים אותו בדמותם. כאשר שופט נוהג בשרירות לב מוטלת עלינו חובה לטפל בבעיה בזמן אמת, על מנת על מנת להגן על לקוחותינו, על הוגנות ההליך המשפטי ואף על כבודם של עורכי הדין.

כיו"ר הלשכה אקים ועדה שתפעל "עם אצבע על הדופק", ותטפל באופן מיידי בתלונות של עורכי דין על שופטים שאינם מוכנים לשנות מועדי דיון, נוהגים במתדיינים בצורה לא הולמת, יוצרים עינוי דין וכדומה. זוהי חובתה של לשכת עורכי הדין לא רק כלפי חבריה, אלא גם כלפי הציבור.

14.

מנגנון יעיל ומהיר לפניות ותלונות בענייני הלשכה:

כשחבר לשכה פונה אליה הוא זכאי למענה מהיר, ישיר ונטול מכשולים ביורוקרטיים. אני מתחייב להקים באתר הלשכה פורום ציבורי פתוח, שקוף וגלוי לעין כל, שבו יוכלו החברים להעלות פניות, הצעות ותלונות – ולזכות למענה מהיר ומפורט מבעל התפקיד הרלבנטי. לכל חבר יתאפשר להמשיך את הדיון בפנייתו בפורום הציבורי, או לעבור לערוץ פרטי מול בעל התפקיד – בהתאם להעדפתו.

15.

החזרת המוסד לבוררות:

ביטול המוסד לבוררות על ידי הנהגת הלשכה היה אחד הצעדים החמורים ביותר שבוצעו בשנים האחרונות. המוסד הבטיח הקצאה הוגנת של הליכי הבוררות בין עורכי הדין השונים – ללא העדפת מקורבים. לאחר ביטולו עבר תהליך חלוקת הבוררויות למחשכים, תוך שהעומדים בראש הלשכה מסרבים בעקשנות לחשוף למי ניתנו תיקי הבוררות ועל פי איזה קריטריונים.

אני מתחייב לשים סוף להתנהלות המושחתת הזו, להקים מחדש את המוסד לבוררות ולהבטיח שהתיקים יחולקו באופן הוגן בין כל עורכי הדין – ולא בין חברי קבוצה מצומצמת של מקורבים לצלחת.

16.

שקיפות מלאה בתהליכי קבלת ההחלטות:

כיום, ההחלטות בלשכה מתקבלות בחדרי חדרים, וזהו זרע הפורענות שהוביל למצבה העגום. אני מתחייב לפתוח את כל הדיונים ותהליכי קבלת ההחלטות באופן מלא, החל מיומי הראשון בלשכה, ולהנגיש אותם לכלל עורכי הדין באמצעות שידור הישיבות ברשת.

17.

שקיפות מלאה בנוגע לשימוש בכספי הלשכה:

האמת היא שאלה כלל לא "כספי הלשכה" – זה הכסף שלכם; אך ההנהגה הנוכחית של הלשכה נוהגת בדמי החבר שיוצאים מכיסם של עורכי הדין כאילו היו רכושה הפרטי. עקבותיהם של מיליוני שקלים נעלמים, או מוליכים אל כיסי מקורבים ואל מטרות מפוקפקות אחרות.

אני מתחייב לסיים את החגיגה הזו באופן מיידי. הלשכה בראשותי תפרסם דוח הכנסות והוצאות שנתי ברמת פירוט חסרת תקדים, שתבהיר בדיוק מה אנו עושים בכסף שלכם. הדוח יהיה נגיש ברשת לכל עורכי הדין, כדי שכל אחד יוכל לדעת בדיוק לאן הלך כל שקל מדמי החבר ששילם ללשכה.

18.

שמירה על זכויות האדם ועל שלטון החוק:

לשכת עורכי הדין בראשותי תפעל להעצמת ההקפדה של מערכת המשפט וזרועות האכיפה על זכויות הנאשמים, בדגש על צמצום מעצרים והארכות מעצר מיותרות, מאבק בתופעת עינויי הדין, והחזרתה של חזקת החפות למעמדה הראוי. במקביל לתיקון הליקויים במערכת, אעמוד כחומה בצורה מול מי שינסה לפגוע בה ממניעים לא ענייניים.

19.

הקמת ועדות בדיקה לשימוש בכספי הלשכה:

אין זה סוד כי בשנים האחרונות התנהלה הלשכה בחוסר שקיפות, וכי הדבר נכון גם לגבי הנושא הכספי. מאות מיליוני שקלים הוצאו מבלי שהתאפשר לעקוב באמת אחרי נתיבם. לכן אני מתחייב להקים ועדת בדיקה בלתי תלויה להתנהלות הכספית של הלשכה, ולהוריד את השאלטר על חגיגת הבזבוזים ומימון המקורבים.

מי שחושב שמדובר בכספו הפרטי טועה, וכך גם מי שחושב שמדובר ב"כספי הלשכה": אלה הם הכספים שלכם, עורכי הדין שמממנים מכיסם את פעילותה של הלשכה בעשרות מיליוני שקלים מדי שנה. אני מתכוון לנהוג בכסף שלכם בכבוד הראוי לו, לוודא כי כל שקל שנכנס לקופה חוזר לציבור עורכי הדין, ולהבטיח שכל אחד יוכל להתחקות אחר נתיבו. חוסר השקיפות בניהול הלשכה ובניהול הכסף שלכם יסתיים באופן מיידי. זאת התחייבות.

20.

ביטול האגרות על בקשות ביניים:

כאשר ביורוקרטיה הופכת מכלי לייעול התהליך לאמצעי למילוי כיסי המערכת – יש לשים לה סוף. האגרות על בקשות הביניים הפכו למסחטת כספים שפוגעות במתדיינים ובעורכי הדין, אשר לא פעם נאלצים לשלם עליהן מכיסם כדי לא לפגוע בלקוחותיהם. אנו נפסיק את ההשלמה של הלשכה עם התופעה הפסולה הזו.

21.

הסדרת נושא המגשרים:

רק עורך דין או בעל תואר ראשון בגישור יוכל לשמש כמגשר – נקודה. סכסוך משפטי אינו בהכרח פשוט יותר אם הוא נדון מחוץ לגבולות בית המשפט, והסדרתו בצורה הוגנת דורשת הכרה מקצועית ומעמיקה עם החוק. מגשרים חסרי הכשרה פוגעים בלקוחות תמימים ומסיגים את גבול המקצוע. אנו נשים לכך סוף.

22.

חיזוק כוחנו הצרכני:

70 אלף עורכות ועורכי דין ראויים למועדון לקוחות חזק ואפקטיבי, בסגנון "חבר". בכוונתי להרחיב באופן ניכר את הפעילות בתחום זה: בין היתר נוסיף תחומים הקשורים בתפעול המשרד כגון ציוד משרדי, מחשוב וכדומה; נקיים "מכרזי מדף" שתפעיל הלשכה ויועמדו לרשות עורכי הדין; נפתח אפליקציה ייחודית שתאפשר גישה יעילה להטבות השונות; ונשדרג את תחום הצרכנות בלשכה לרמה חדשה.

23.

מחויבות לקידום אוכלוסיות מוחלשות:

לשכת עורכי הדין היא הרבה יותר מאיגוד מקצועי, ומכך נובעת גם מחויבות חברתית שחייבת להיות מגובה במעשים. הלשכה תתמוך בחקיקה לשילוב אוכלוסיות מוחלשות במוסדות ציבור וממשל, בדגש על מערכת המשפט. עבורי, כמי שנולד במעברה וגדל בעיירת פיתוח, זוהי לא רק משימה מקצועית אלא שליחות בעלת אופי אישי.

24.

מחויבות לקידום שוויון מגדרי:

הלשכה בראשותי תפעל להשגת שוויון מגדרי מלא, מתוך הכרה בכך שאפליה מגדרית לא רק שאינה צודקת כלפי נשים, אלא שהיא גורמת נזק לחברה כולה על ידי בזבוז משווע של יכולותיהן המקצועיות והאינטלקטואליות. נוודא שייצוג הנשים במנגנון הלשכה ובוועדות השונות ישקף את חלקן באוכלוסייה, ונתייצב בנחישות מאחורי כל עורכת דין שתסבול מאפליה או מיחס לא הוגן על רקע מגדרי.

צרו קשר

אימייל

zionamirlishka@gmail.com

טלפון

03-9999999

כתובת

קרליבך 12, תל אביב

מצטרפים לדרך

WEBSEM – בניית אתרים